Perla mezi ostatními víny, která potěší každého milovníka hroznového moku i naprostého laika. Způsob výroby slámového vína je znám více než 2 800 let a patří mezi nejnáročnější. Hodí se pro přípitek ke zvláštní příležitosti nebo jako hodnotný dar.
Proč slámové a jak se vyrábí?
K výrobě slámového vína se používají zralé hrozny sklizené na přelomu října a listopadu. Po dobu minimálně tří měsíců se umístí na slámu, rákos nebo volně zavěsí. Během této doby se odpaří podstatná část vody, hrozny se stanou sladšími a získají téměř podobu rozinek. Je třeba je pravidelně kontrolovat kvůli hrozící hnilobě. Kvasný proces po vylisování moštu trvá několik týdnů a víno pak ještě v sudech dozrává po dobu až dvou let. Vysoké kvalitě a technologické náročnosti při zpracování a výrobě ale odpovídá také cena těchto vín.
Charakter vína
Příznačné je pro slámová vína hlavně větší množství přírodního cukru, díky němuž mají plnou chuť, často připomínající rozinky, kandované ovoce nebo marmeládu. Mívají menší obsah alkoholu než vína klasická, stáčí se obvykle do menších lahví a okouzlí vás svým lehkým medovým aromatem. I kvůli relativně vysoké ceně jsou výjimečným dárkem, který ocení nejen milovníci vín. Nejlépe se chuťově doplňuje se sladkými dezerty, rybami, plody moře, plísňovými sýry a zvěřinou.
Vhodné odrůdy
Na výrobu tohoto typu vína se v Čechách nejvíce osvědčily odrůdy Cabernet Sauvignon, Frankovka, Rulandské šedé i modré, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Tramín červený a Neuburské. Ve Francii pak také Chardonnay či Pinot blanc.
Nejlepší slámová vína
Za nejlepší slámová vína v našem regionu jsou považována vína Ryzlink rýnský, ročník 2013 z Vinných sklepů Lechovice, nebo slovenský Děvín 2013 z Château Topoľčianky, která byla oceněna na mezinárodních soutěžích zlatou medailí.
Autor: Petra Jinečková